Oddział dzienny terapii uzależnień
O ODDZIALE
Współczesny człowiek wraz z postępem i rozwojem cywilizacyjnym, często zagubiony i pozbawiony wsparcia ze strony otoczenia, coraz częściej wpada w pułapkę uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych i hazardu.
Czy czujesz, że problemy Cię przerastają?
Ciągle szukasz rozwiązania?
Alkohol, narkotyki, hazard rujnują życie Twoje i Twojej rodziny?
W atmosferze głębokiego szacunku i zrozumienia dla Twojego problemu pomożemy Ci przerwać błędne koło, poradzić sobie ze wstydem, cierpieniem, lękiem i samotnością.
Jeżeli nie jesteś przekonany do leczenia, a chciałbyś porozmawiać ze specjalistą zapraszamy do naszego bezpłatnego punktu konsultacyjnego od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-19:00.
W punkcie konsultacyjnym pomoc znajdą również osoby, których bliscy są uzależnieni od alkoholu, substancji psychoaktywnych albo mają problem
z hazardem. Nasza doświadczona kadra terapeutów pomoże Państwu zrozumieć czym jest uzależnienie, radzić sobie z zachowaniami osoby uzależnionej, pozbyć się ciągłego strachu, smutku i wstydu oraz znaleźć odpowiedzi na dręczące Państwa pytania.
Oddział Dzienny Terapii Uzależnień:
Świadczenia udzielane w Oddziale obejmują diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację osób uzależnionych od alkoholu oraz substancji psychoaktywnych.
Pomagamy również osobom ryzykownie pijącym. Rozwiązanie to jest idealne dla osób, które chcą łączyć trapię z pracą lub ukończyły terapię w ośrodku zamkniętym i chcą kontynuować leczenie w formie ambulatoryjnej.
Cele terapii:
– nabycie umiejętności niezbędnych do utrzymania stałej abstynencji,
– zdobycie wiedzy na temat uzależnienia jako choroby i jej mechanizmów,
– dokonanie autodiagnozy i praca nad wzbudzaniem motywacji wewnętrznej,
– poprawa jakości życia poprzez wprowadzanie zmian w obszarze radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami oraz budowania lepszej komunikacji z otoczeniem,
– umiejętność rozpoznawania mechanizmów psychologicznych uzależniania.
Terapia uzależnień trwa 8 tygodni (40 dni roboczych). Zajęcia grupowe i indywidualne prowadzone są od poniedziałku do piątku od 14:00 do 19:00.
Za czas leczenia w Oddziale pacjentowi przysługuje zwolnienie lekarskie.
Leczenie jest bezpłatne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W ramach pracy Oddziału dla pacjentów, którzy ukończyli cykl terapii prowadzone są spotkania grupy wsparcia. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godzinach od 17.00 do 19.00.
FORMA LECZENIA
Pacjenci Oddziału korzystają równolegle z terapii grupowej oraz kontaktu indywidualnego z terapeutą. Oferujemy leczenie w ramach dwóch niezależnych grup terapeutycznych: Motywacyjnej i Wzmacniającej. O kwalifikacji do jednej z powyższych grup decyduje lekarz psychiatra w porozumieniu z zespołem terapeutycznym w oparciu o bieżącą sytuację i potrzeby pacjenta.
GRUPA MOTYWACYJNA:
Dedykowana jest osobom, które dotychczas nie podejmowały terapii uzależnień lub doświadczyły w ostatnim czasie złamania abstynencji i wskazane jest, by wypracowały swoją motywację do trzeźwienia oraz nabyły lub odświeżyły swoją wiedzę dotyczącą choroby.
Program terapii obejmuje następujące zagadnienia:
- fakty i mity dotyczące uzależnienia jako choroby,
- motywacja zewnętrzna i wewnętrzna do leczenia,
- psychologiczne mechanizmy uzależnienia (Mechanizm Iluzji i Zaprzeczeń, Mechanizm Nałogowego Regulowania Uczuć oraz Mechanizm Rozpraszania i Rozdwajania „Ja”),
- objawy uzależnienia – poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy jestem uzależniony?”,
- czym jest głód alkoholowy (substancji) i jak sobie z nim radzić,
- utrata zdolności do picia kontrolowanego,
- wpływ uzależnienia na zdrowie fizyczne i psychiczne, funkcjonowanie w rodzinie i pracy,
- podstawowe „narzędzia” do utrzymywania abstynencji – HALT, 24-godziny,
- złość, agresja, przemoc
- czym jest nawrót choroby, jak go rozpoznać i jak zatrzymać?
GRUPA WZMACNIAJĄCA:
Przeznaczona jest dla osób, które ukończyły terapię na etapie Motywacyjnym w tutejszym ośrodku i chcą utrwalić swoje zasoby do trzeźwienia. Jest to również rozwiązanie dla osób doświadczających nawrotu, które chcą go zatrzymać zanim dojdzie do złamania abstynencji.
Prowadzona terapia bazuje na Osobistych Planach Terapii. Oznacza to, że jest w pełni zindywidualizowana i odpowiada bezpośrednio na konkretne problemy i potrzeby, które identyfikuje pacjent. Dodatkowo w ramach pogłębiania wiedzy i umiejętności, proponujemy wykłady i warsztaty z wykorzystaniem:
- elementów Racjonalnej Terapii Zachowania,
- uważności (mindfulness),
- technik radzenia sobie ze złością, poczuciem winy i wstydem,
- technik asertywności,
- metod skutecznej komunikacji,
- elementów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu np. mapy marzeń, pytania o cud i linii życia.
Osobom, które ukończyły Etap Motywacyjny rekomendujemy dalsze leczenie na Etapie Wzmacniającym.
TRYB PRZYJĘCIA NA ODDZIAŁ
Pacjenci przyjmowani są do Oddziału, na podstawie ważnego skierowania od lekarza psychiatry, lekarza rodzinnego, bądź innego lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem (istotne jest, by na skierowaniu znalazła się informacja „Oddział Dzienny Terapii Uzależnień). Po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta, lekarz lub Koordynator Oddziału podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu do leczenia oraz informuje o terminie rozpoczęcia terapii.
Termin rozmowy kwalifikacyjnej ustalany jest w rejestracji pod nr telefonu (52) 340 53 92, + 48 500 305 485.