Mała motoryka – wpływ na funkcjonowanie rąk

Ludzka ręka to narząd niemal doskonały – wyspecjalizowany i wielofunkcyjny, pozwalający na wykonywanie czynności zarówno prostych, jak popychanie czy podnoszenie, jak i bardziej skomplikowanych i wymagających precyzji – pisanie, malowanie, wiązanie sznurowadeł czy wyszywanie.
Na co dzień często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę pełnią dla nas ręce. Niestety, wraz z wiekiem i rozwojem pewnych chorób funkcjonowanie rąk może ulec pogorszeniu.
Jednym ze sposobów na zatrzymanie lub spowolnienie tego procesu jest trening tzw. małej motoryki. Sprawdzi się tutaj praca z dobrze wszystkim znaną masą solną. Formowanie różnych kształtów, wygniatanie ciasta, doświadczanie różnych faktur wspomagają precyzyjne ruchy rąk i umiejętność chwytu, poprawiają koordynację wzrokowo-przestrzenną. Dodatkowo mogą rozwijać abstrakcyjne myślenie, wyobraźnię i być sposobem na rozładowanie napięcia, relaks.

Poniżej przedstawiamy prace naszych Pacjentów z Oddziału Dziennego. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby po 60-tym roku życia do wspólnej pracy, poprawiania funkcjonowania oraz rozwijania kreatywności.

-mgr Magdalena Szklarska, psycholog

Powrót do aktualności