Trening MBCT – jak przeciwdziałać depresji?
Kilka słów o depresji
Jest chorobą demokratyczną, dotyka ludzi niezależnie od ich wieku, płci, statusu materialnego i społecznego. Nie można się na nią zaszczepić, nie omija nikogo, chociaż wielu uważa, że tylko najsłabsze jednostki mogą jej ulec. Zwykle atakuje po cichu, roztaczając coraz większą ciemność, bezradność i smutek w naszym życiu, a co najgorsze lubi powracać. Choruje całe ciało, dusza i najbliższe otoczenie.
Depresja to zaburzenie nastroju, które negatywnie wpływa na naszą zdolność do jasnego myślenia, osłabia motywację do działania, utrudnia podstawowe funkcje organizmu tj. sen i odżywianie. Przy tym wszystkim wystawia nas cierpienie psychiczne i ból fizyczny, wobec których czujemy się bezradni.
Depresja wg danych WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – do 2020 roku będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym, wyprzedzając choroby układu krążenia i onkologiczne. Na depresję choruje w tej chwili na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Każdy może doświadczyć incydentu tej choroby, co piąta osoba będzie miała w życiu kliniczny objaw depresji, często już w wieku nastoletnim, jednak nieleczona – depresja staje się uciążliwa i przewlekła. Nazywana jest epidemią XXI wieku. Można zapobiegać jej powrotom, osłabiać ich przebieg.
Nowe możliwości
Centrum Zdrowia Araszkiewicz szeroko otwiera drzwi dla nowych możliwości wsparcia pacjentów w walce z nawracającymi epizodami depresyjnymi.
Skoro wiemy, że depresja jest nawracającym zaburzeniem, istotne jest, abyśmy wprowadzali działania zapobiegające jej nawrotom. Przedstawiamy Państwu koncepcję walki z depresją w oparciu o program treningowy MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy). Twórcą programu MBCT – czyli profilaktyki nawrotów depresji – jest prof. Mark Williams (Oxford), Zindel Segal (Toronto), John Teasdale (Cambridge).
Czym jest MBCT?
8-tygodniowy kurs MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) jest treningiem uwagi powstałym na fali zainteresowania psychologii zachodniej uważnością oraz wiedzy na temat mechanizmów powstawania i przebiegu depresji i stanów depresyjnych.
Wyniki badań naukowych z ostatnich 10 lat potwierdzają, że metoda ta jest bardzo skuteczna w redukowaniu ryzyka nawrotu u osób, które mają w wywiadzie depresję lub nawracające stany obniżonego nastroju. Terapia w oparciu o uważność gwarantuje pacjentom, że przyniesie im ona głęboką i trwałą wolność od cierpienia zapobiegając nawrotom depresji i stanom obniżonego nastroju. Wyniki są porównywalne do uzyskiwanych przy leczeniu środkami przeciwdepresyjnymi. Kurs jest częścią III Fali Terapii Poznawczo-Behawioralnej i należy do nurtu medycyny zachodniej. Program MBCT jest obecnie preferowanym sposobem leczenia depresji, rekomendowanym przez Brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej.
Dla kogo przeznaczony jest trening?
MBCT wydaje się najbardziej pomagać osobom o największej podatności na nawroty, wynikającej z: niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, wczesnego wystąpienia pierwszego epizodu, trzech lub więcej uprzednich epizodów, bardziej nasilonych objawów depresji w punkcie wyjścia.
Kurs MBCT przeznaczony jest dla osób, które doświadczyły tego typu problemów w różnym stopniu nasilenia. Skorzystają z niego także osoby po kursie MBSR, zainteresowane pogłębieniem tematu uważności w obszarze pracy mentalnej oraz przedstawiciele zawodów pomocowych (psychoterapeuci, psychologowie, lekarze, coachowie), którzy szukają skutecznych metod pracy z emocjami i umysłem swoich pacjentów.
Co uzyskujemy w trakcie terapii?
Spotkania mają formułę interakcji grupowej, połączoną z psychoedukacją i treningiem indywidualnym. W czasie kolejnych spotkań kursu uczymy się rozpoznawać wzorce negatywnego myślenia, rozmawiamy o symptomach depresji i mechanizmach jej nawrotu. W częściach praktycznych spotkań praktykujemy uważność, medytacje i robimy ćwiczenia, które pomagają nam poznać schemat naszej własnej depresji czy obniżonego nastroju.
Podczas każdej sesji zyskujemy narzędzia pozwalające nam zachować spokój umysłu i harmonię emocjonalną. Uczymy się szybko wychwytywać subtelne jeszcze oznaki zbliżającego się nawrotu obniżonego nastroju / depresji, aby do nich nie dopuścić.
Jak wyglądają spotkania?
Podobnie jak bazowy kurs uważności – MBSR – kurs MBCT składa się z 8 cotygodniowych spotkań, z których każde trwa do 2,5h. Uczestnicy dostają podręcznik, nagrania ćwiczeń i praktyk do medytacji i pracy w domu oraz materiały wspomagające trening. Pod koniec zajęć organizowany jest całodniowy trening uważności.
- Sesja 1 – przytomność a automatyczny pilot w życiu
- Sesja 2 – życie „w trajkoczącej głowie”
- Sesja 3 – zbieranie rozproszonego umysłu, świadomość oddechu
- Sesja 4 – rozpoznawanie awersji i mechanizmu unikania trudności
- Sesja 5 – nauka przyzwalania / akceptacji / odpuszczania
- Sesja 6 – myśli nie są faktami – zauważanie powtarzalnych wzorców
- Sesja 7 – jak najlepiej o siebie zadbać – aktywność i nastrój
- Sesja 8 – utrwalanie i poszerzanie nowej wiedzy dla utrzymania równowagi w życiu
Terminy zajęć
Uwaga! Ze względu na panujące w kraju zagrożenie epidemiczne przesuwamy terminy zajęć o miesiąc, z zastrzeżeniem możliwości dalszych modyfikacji terminu. Niemniej jednak, w dalszym ciągu prowadzimy zapisy. Najbliższe terminy zajęć:
– wieczór:
20.07-07.09.2020 (zajęcia co tydzień w poniedziałki w godz.18.00-20.30)
– poranek:
22.07-09.09.2020 (zajęcia co tydzień w środy w godz.9.00-11.30)
Dla obu grup całodniowy trening uważności w sobotę 05.09.2020 r. w godz. 10.00-17.00
Cena kursu: 1100 zł
Do zapisów na kurs zapraszamy poprzez kontakt telefoniczny pod nr 500 305 485.
Przed rozpoczęciem kursu każdy pacjent odbywa rozmowę z terapeutą w celu zakwalifikowania.
Do zapisów na kurs MBCT zapraszamy w imieniu mgr Doroty Wojtczak.